Yoga Friends
Zajęcia

O jodze

"Joga to droga do osiągnięcia doskonałości, wewnętrznej spójności, harmonii ciała, umysłu i oddechu. Jej celem i kulminacją jest poznanie duszy, po drodze jednak, pojawia się mnóstwo efektów ubocznych, na przykład zdrowie, szczęście, spokój i równowaga."

Tak o jodze mówił Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (1918 - 2014), który rozwijał metodę uczenia i praktyki jogi od ponad 60 lat. Dzięki jego metodzie miliony osób na całym świecie rozpoczęło praktykę jogi.

Jego uczniami byli m.in.: Yehudi Menuhin, Jiddu Krishnamurti, Aldous Huxley czy Elżbieta królowa Belgii.

Gdy w 1918 roku przyszedł na świat w ubogiej rodzinie bramińskiej w miasteczku Bellur w Indiach, nic nie wskazywało, że w przyszłości stanie się ikoną jogi. Był niezwykle słabym i chorowitym dzieckiem, obiektem drwin ze strony swojego rodzeństwa i rówieśników. Gdy rozpoczął ćwiczenia jogi pod okiem swego szwagra, z trudem sięgał rękoma do kolan. Jednak nie ustawał w systematycznej praktyce, odkrywając terapeutyczne właściwości jogi dla siebie i innych. Wprowadził wiele pomocy takich jak wałki, koce, ławki, dzięki którym hatha joga stała się dostępna dla ludzi w każdym wieku i w każdej kondycji fizycznej.

Przyczynił się do rozpropagowania jogi wśród kobiet – jako młody nauczyciel prowadził w Indiach jedną z pierwszych klas kobiecych. Wychował wielu wspaniałych nauczycieli, którzy uczą adeptów jogi tą metodą na całym świecie.

Joga wg metody  Iyengara  skupia się na klasycznych pozycjach wykonywanych z głęboką świadomością oraz z mądrym i precyzyjnym ustawieniem ciała.

To wspaniała technika zapobiegająca chorobom, chroniąca ciało, rozwijająca poczucie niezależności i zaufania do siebie. Wypracowuje spokojny oddech, zrównoważony umysł i nieugiętą wolę.

Jako ponadczasowa, praktyczna nauka, dzięki swej uniwersalności przetrwała ponad 5000 lat. I nadal, codziennie odkrywamy płynące z niej korzyści.

„Joga jest sztuką, nauką i filozofią. Dotyczy każdego poziomu ludzkiego życia – fizycznego, psychicznego i duchowego. Jest praktycznym środkiem do nadania własnemu życiu sensu, pełni i szlachetności."
(B.K.S.Iyengar).

Przygotowano na podstawie strony Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara
www.joga.org.pl, www.notablebiographies.com