Yoga Friends
Nauczyciele

Mateusz Stańczak

Dane kontaktowe

Mateusz Stańczak

O mnie

Z wykształcenia jestem fizjoterapeutą. Pierwotnie jednak studiowałem historię sztuki.  Z tej perspektywy nieustannie odkrywam bogactwo form, rozwiązań ruchowych i terapeutycznych jakie daje system jogi. Wciąż pozostaję zafascynowany tym, jak trafne ujęcia człowieka w ruchu udało się wypracować na przestrzeni lat w tradycji jogi i z wielką przyjemnością co chwilę odkrywam coś nowego, by następnie przekazywać informacje swoim podopiecznym.

Joga w moim życiu

Od początku mojej przygody z jogą byłem zafascynowany kompletnością tego systemu jako narzędzia poznawczego służącego do kompleksowego samorozwoju. Joga to dla mnie praktykowanie filozofii i uczenie się świata poprzez grunt własnego ciała oraz relacji ciała z umysłem. Ta perspektywa jest dla mnie mocno zakotwiczona w fascynacji życiem samym w sobie, dlatego pozostaje dla mnie niewyczerpanym źródłem.

Kwalifikacje i doświadczenie

Z jogą zetknąłem się w roku 2000 z inspiracji mojego przyjaciela Dariusza Wojteczka, który pokierował mną na początkowym etapie i skierował na zajęcia Pani Marii Stróżyk w Poznaniu. W tym samym czasie wziąłem udział pierwszej edycji treningu nauczycielskiego w metodzie Iyengara, prowadzonego przez Jerzego Jaguckiego. W międzyczasie brałem udział w licznych warsztatach prowadzonych przez wybitnych nauczycieli metody Iyengara z Polski i zagranicy. Zdobyłem także uprawnienia instruktorskie na kursie prowadzonym przez prof. Janusza Szopę z ramienia katowickej AWF. Po uzyskaniu dyplomu licencjata fizjoterapii w 2010r. rozpocząłem praktykę zawodową w tym zakresie jednocześnie. W roku 2013 uzyskałem tytuł magistra fizjoterapii na poznańskiej AWF. Na codzień pracuję w Klinice Osteopatii i Rehabilitacji prowadzonej przez dr Jarosława Ciechomskiego a także prowadzę zajęcia w jogi. W pracy fizjoterapeutycznej posługuję się podejściem mięśniowo-powięziowym, które doskonale współgra z jogą. Systematycznie szkolę się w tym zakresie i rozwijam swój warsztat pracy.

Moje zajęcia

Podczas zajęć kieruję się uważnością i koncentracją na zrozumieniu omawianych szczegółów ruchu. Zależy mi aby przede wszystkim zrozumieć naturę ruchu własnego ciała a dopiero potem widzieć ciało w asanie. Celem ćwiczenia jest zachowanie właściwych wzajemnych relacji przestrzennych segmentów ciała w ruchu, zaś asana jest okolicznością aby te relacje poddać próbie i stworzyć z nich piękną formę.

Poza jogą

Od wielu lat z przyjemnością grywam na gitarze i interesuję się muzyką. W wolnych chwilach oddaję się pasji konstruowania elektronicznych urządzeń służących do kształtowania brzmienia gitary elektrycznej. Biegam, czytam, gotuję, żegluję…jestem.